Jdi na obsah Jdi na menu
 


booklet-pok1.jpg 

Dechový kvintet 4+1 vznikl na podzim roku 2005. Jeho členové jsou prvními hráči orchestru Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, Divadla F.X.Šaldy v Liberci a Severočeské filharmonie Teplice. Toto mladé a nadějné uskupení si dalo za cíl přiblížit posluchačům hudební formu, která v současné době není příliš často k vidění. Tím je právě dechový kvintet skládající se z hráčů na flétnu, hoboj, klarinet, fagot a lesní roh. Lze snad bez nadsázky říci, že není skladatele, který by se ve své kompozici alespoň jednou nezaměřil na dechový kvintet. Tato forma však vyžaduje mistrnou hudební invenci a dokonalou znalost rejstříků jednotlivých nástrojů.

Kvintet 4+1 má za sebou úspěšné koncerty a vystoupení například v rámci festivalu Beethovenův Hradec, v Praze, v ústeckém Národním domě, Severočeském divadle opery a baletu a na Festivalu L. van Beethovena v Teplicích. Pro svá vystoupení vybírají členové skladby napříč slohovými obdobími jako ukázku vývoje této hudební formy.  Můžeme se tedy setkat se skladbami mistrů klasiky až po úpravy populárních skladeb. 

Název 4+1 vychází z jednoduché úvahy, jelikož v souboru je pouze jedna žena. Členy tohoto souboru jsou: Petra Benešová – flétna, Martin Beneš – hoboj, Lukáš Čajka - klarinet, Radovan Skalický – fagot, Pavel Staněk – lesní roh.